Netanyahu’dan, hakkında tutuklama emri çıkarılması talebine cevap

İHA

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Ahmad Khan, İsrail Başbakanı Binyamin hakkında tutuklama emri çıkarılması talebinde bulunmuştu.

Netanyahu yayınladığı video mesaj ile talebe tepki gösterdi.

Netanyahu, Khan’ın talebinin “saçma ve yanlış” olduğunu belirterek, bunun “tüm İsrail devletine yönelik” olduğunu söyledi.

Talebi ‘antisemitizm’ olarak değerlendirdi

Khan’ın söz konusu talebi ile İsrail askerlerini de hedef aldığını iddia eden Netanyahu, Khan’a hangi cüretle ile İsrail askerlerini kıyasladığını sorarak, İsrail ordusunu dünyanın en ahlaklı ordusu olarak nitelendirdi.

Khan’ın talebinin üniversite kampüslerinden Lahey’e taşınan “yeni antisemitizmin” bir örneği olduğunu belirten Netanyahu, İsrail halkına UCM’nin İsrail’in elini kolunu bağlama çabasının başarısız olacağına, hiçbir uluslararası organın İsrail’i yok etmek isteyenleri vurmasını engelleyemeyeceğine ve İsrail’in Hamas’a karşı tam zafere ulaşacağına dair söz verdi.

Netanyahu için tutuklama emri çıkarılması talebi

Khan, Netanyahu ve İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile Hamas’ın Gazze lideri Yahya Sinwar, Hamas’ın El-Kassam Tugayları olarak da bilinen askeri kanadının komutanı olan ve Deif adıyla da bilinen Muhammed Diyab İbrahim el-Masri ve Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye hakkında tutuklama emri çıkarılması talebinde bulunmuştu.

İsrail ve Hamas üst düzey liderlerine yönelik tutuklama kararlarına ilişkin son sözü, Uluslararası Ceza Mahkemesi yargıçları söyleyecek.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir